Kriya Yoga bana nasil yardimci olur ve fayda saglar ?


Babaji'nin Kriya Yoga'si baslangiç seminerlerinden olusan bir seminer serisi ile ögretilmektedir. Bu seri, asamali olarak ilerleyen Kriya Yoga tekniklerinden olusur ve uygulanan teknikler, bireyin bütünlesik olarak gelisimini saglar. Uygulanan tekniklerin zengin çesitliligi, içten, samimi uygulayicinin tümüyle degisimine yol açar. Faydalari arasinda, fiziki iyilesme ve enerji seviyelerinde artis, duygularin dengelenmesi, zihinsel sakinlik, konsantrasyonda artis, ilham kaynagi bulmakta artis, bilgelige ulasma ve ruhsal kendini bulma / gerçeklestirme sayilabilir.

Kriya Yoga, çesitli Kriya'lardan veya tekniklerden olusan günlük yoga uygulamalarini içerir; bu uygulamalar sadece büyük bir güç, denge, saglamlik ve huzur saglamakla kalmaz, ayni zamanda bireyi dinamik ve vizyoner hale getirir. Kriya Yoga, hem fiziki vücuda hem de zihne denge ve sükunet getirir; bunu huzursuzluk ve atalet /durgunlugu azaltarak saglar. Fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak kendini gelistirmek ve degistirmek isteyen herkes için uygundur. Kendi özüne ulasmak için bir yol bulmaya çalisan herkes içindir. Hz. Isa'nin söylemi ileYeryüzünde Cennete ulasmanin nasil mümkün olabilecegini arastiran herkes için uygundur. Hayatlarinda ve diger insanlarla olan iliskilerinde daha fazla mutluluk ve cosku/nese isteyen herkes içindir. Tek bir kisi için için ya da tüm insanlar içindir, kültürel, sosyal ve dinsel farkliliklardan, yas, cinsiyet ve geçmis tecrübelerden bagimsiz olarak herkes içindir.

Kriya Yoga hayati senkronistik olaylarin bir serisi olarak görür; bir bölümü keyif veren, diger bölümü ise problemli olarak adlandirabilecegimiz olaylar dogru zaman ve dogru yerde ortaya çikarlar. Kriya Yoga teknikleri, Kriya Yoga asanalari'ni (fiziksel duruslar), Kriya pranayama nefeslerini, Kriya mantralari'ni (kutsal ses heceleri) ve Kriya meditasyon çalismalarini kapsar. Bu çalismalar, bütünsel olarak kisinin bilinç ve enerji seviyesini yükseltir. Bu çalismalar ayrica, kisinin, hayat içinde karsilasilan olumlu ve olumsuz olarak adlandirabilecegimiz her iki tür senkronistik olaylari kisinin gelisimine yönelik imkanlar ve olaylardan ders alma firsatlari olarak görmeye baslamasini saglar.

Kriya Yoga, fiziksel, yasamsal, zihinsel, düsünsel ve ruhsal 'sadhana' veya disiplindir. Kriya Yoga ile birey, kendi gerçek benligini hatirlar, 'saf gözlemci' bilincine ulasir ve kisinin fiziksel ve zihinsel hareketlerinde hatali, egoistik özdeslesmelerden kurtulmasi saglanmis olur. Kriya Yoga, kisinin hayat üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasini saglar. ilginç bir sekilde, kisi kendini kontrol etme gücü kazandikça, kendisinin 'yapan' (doer) olmaktan giderek uzaklastigini ve böylelikle hayatin akisi içinde giderek hayati daha fazla oldugu gibi kabul etmeye basladigini ve yasamindan daha fazla keyif aldigini farkeder.

Kriya Yoga kisinin hayatinda güveni, minnet ve sükran duygusunu, Tanri'nin varligina bagliligi ve kendini Tanri'ya adama duygularini gelistirir. Birey, Tanri'ya yönelik meditasyon yapar, Tanri ile, sanki en yakin ve gerçek arkadasi ile konusurcasina konusabilir ve O'nun cevabini dinler.

Kriya Yoga ile daha fazla zihinsel berrakliga ve odaklanma gücüne ulasilir. Sürekli olarak, hem kisinin kendisi, hem de tüm diger insanlar için, en dogru ve en iyi sekilde davranmasi kolaylasir. Bu berraklik ve yükselmis düsünsel güç ile, kisinin bilinci genisler ve kisi daha az enerji harcayarak daha fazlasini basarir, yapmis oldugu is için daha mütevazi davranir ve hayatimizdaki en üst, en mükemmel, en yüce 'Yapan' (Doer)' a yönelik daha fazla minnet ve sükran duygusu hisseder. Kriya Yoga teknikleri sezgilerimizi ve iyilestirme gücümüzü arttirir ve güçlendirir.Bagisiklik sistemimiz kuvvetlenir, canli ve güçlü sagligimizin keyfini yasariz, sinir sistemimiz güçlenir, daha fazla enerjiye kavusuruz ve daha rahat, daha sakin, daha fazla baris içinde ve daha huzurlu davranislar içinde oluruz.

Kriya Yoga uygulamaları ile kazanılan bu fiziksel, zihinsel ve ruhsal bütünlüğün uyumlandırılması, 'kundalini' olarak bilinen potansiyel gücümüzü ve bilincimizi uyandırır. Bilincimizin seviyesi, yaşadığımız hayatın kalitesini ve doğasını da belirler. Gelişmiş bir ruhsal bilinçlilik sahibi olmalıyız ; ki bu bilinç zihnimizi varoluşun diğer boyutlarına doğru açacaktır. Ancak o zaman bu bilinçliliği hayatımızın tüm faaliyetler akışı içinde, dünyayı ve çevremizdekileri pozitif yönde etkileyecek şekilde kullanabiliriz.


 

© 1995 - 2024 · Babaji'nin Kriya Yogası ve Yayınları · Tüm hakları saklıdır.  "Babaji'nin Kriya Yoga's" tescilli bir hizmet markasıdır.   ॐ Mahavatar Babaji ॐ